RADY A TIPY, JAK PRODAT NEMOVITOST ZA NEJLEPŠÍ CENU, RYCHLE A BEZPEČNĚ

9 chyb při prodeji bytu a doporučení, jak jim předejít

30.8. 2018 Gustav Rötling

Rozhodli jste se prodat váš byt a z inzerce vám chodí zástupy zájemců. No a do druhého dne máte kupce 🙂 Tak to byla pohoda, že. No ne tak zhurta:) Mohli byste taky skončit bez prodeje anebo, v horším případě, v soudním sporu s kupujícím, který špatně pochopil, co jste inzerovali. Ale teď vážně.

Pokud plánujete prodej nemovitosti, připravil jsem pro vás seznam 9 častých chyb při prodeji a doporučení, jak jim můžete předejít, aby jste úspěšně prodali svou nemovitost i vy.

1. Jestli prodáváte z důvodu stěhování se, tak neprodávejte dřív, než budete mít jistotu získání nového bydlení, nebo aspoň zmapované ceny v nové lokalitě.

Jestliže podepisujete smlouvu o prodeji své nemovitosti před prověřením si všech podmínek ke koupi nového bydlení, koledujete si o problém. Vysvětlím vám proč. Vaše finanční situace se mohla od posledního schválení hypotéky změnit a možná stejnou půjčku nezískáte. Anebo za peníze z prodeje si nebudete schopni pořídit bydlení v nové lokalitě a dle vašich představ.

V posledních letech se v Čechách zvyšují rozdíly cen nemovitostí v závislosti na lokalitách. Například za peníze z prodeje pražského bytu pořídíte mimo Prahu větší byt bez nejmenších problému, opačný scénář však bude těžší. Proto si nejdřív důkladně zjistěte informace o cenách nemovitostí v místě, kam se chcete přestěhovat.

 2. Nesprávné nastavení ceny

Může nastat ale jiná situace: prodávající se stěhoval za prací, prozkoumal si ceny nemovitostí v nové lokalitě, ale za prodej svého bytu získal méně, než předpokládal. A tak musel v nové lokalitě bydlet v nájmu. Totiž přeskočil tento krok a před prodejem si pořádně nezjistil, za jakou cenu by mohl prodat.

Zjištění a stanovení optimální ceny je jedna z nejzásadnějších podmínek úspěšného prodeje nemovitosti. Když tento krok přeskočíte, tak buď cenu nadhodnotíte a budete mít minimální, nebo žádný zájem ze strany potenciálních kupců, anebo nemovitost podceníte a prodáte zbytečně nevýhodně. Seriozní kupci pravidelně sledují nové nabídky na trhu. Proto se nejvážnější zájemci objeví vždy na začátku prodeje. Svěřte tedy odhad ceny zkušenému makléři. Výrazně tím zvýšíte šanci na úspěšný prodej.

 3. Nemovitost není připravena na prodej

Home Staging, čili příprava nemovitosti na prodej, je spolu se správným stanovením ceny základním krokem úspěšného prodeje. Na prohlídkách by měl být váš byt čistý, uklizený, interiér vkusně uspořádaný. Jestli jsou zapotřebí malé kosmetické úpravy, udělejte je.

Nově vymalované zdi působí taky zázračně, například na bílo, působí čistě a zvětšuje prostor. U více světlých místností pomůžou odstíny světle šedé.

Zbavte se nehezkých skvrn, opravte nebo vyměňte vše, co se dá a co by mohlo potencionální zájemce odradit. Samozřejmě úplně všechno neopravujte, nekupujte například novou kuchyňskou linku, asi by se vám investice už nemusela vrátit.

Taky pomůže odosobnění nemovitosti. Chcete zájemci na prohlídce pomoct vytvořit představu, že nemovitost už vlastní. Rodinné obrazy, fotky a další osobní věci proto schovejte.

V ideálním případě můžete přípravu nemovitosti přenechat interiérovému návrháři. Nově a vkusně vypadající nemovitost najde svého kupce rychleji a prodá se za vyšší cenu. Tuto službu Home Staging Vám mohu zprostředkovat.

4. Málo efektivní inzerce.

Pokud svou nemovitost inzerujete jen na portálech, které vylučují přítomnost nabídek od realitních kanceláří, zaměřujete se na cílovou skupinu, která vám neumožní získat za nemovitost nejvyšší možnou částku. Jsou i kupující, kteří takovéto portále nenavštěvují vůbec, protože mají obavy kupovat nemovitost od přímého majitele bez realitní kanceláře.

Pro efektivní inzerci nemovitosti je proto důležité inzerovat na velkých a kvalitních serverech, inzerát kontrolovat a topovat, čili posouvat starší inzerát na přední pozice.

5. Neprodávejte sami.

Jestli si prodej řešíte sami, tak se může stát nejvíce stresujícím okamžikem ve vašem živote. Asi se nevyhnete lavině telefonních hovorů a kolotoči prohlídek. Budete si muset sami zajistit smlouvy a úschovu peněz, výpisy z listu vlastnictví, ověřovat podpisy, podat návrh na vklad s kolkem na katastr nemovitostí či doručit dohodu o převodu podílu na družstvo, vyřešit přepsání energií, internetu či televize a samozřejmě se odstěhovat.

Chcete-li ušetřit čas, nervy, peníze na úschovu, právníka, běhání po úřadech a správní poplatky, svěřte prodej realitní kanceláři, která za vás všechno zařídí za pevně stanovenou provizi.

 6. Pro zájemce je příjemnější, když u prohlídky není přítomen majitel.

Jestli vás při prodeji zastupuje realitní makléř, nezúčastňujte se prohlídek. U prohlídek bez majitele se potenciální zájemci cítí uvolněněji, mezi sebou mluví otevřeně a dokážou si tak lépe představit a vcítit se, že nemovitost je jejich. Pokud v prodávané nemovitosti ještě bydlíte a musíte zůstat doma, anebo chcete být přítomni, celou komunikaci se zájemci přenechejte realitnímu makléři. Prohlídku začněte s ukázkou nejhezčích místností. Méně zajímavé místnosti (toaleta, sklep, garáž) ukazujte jako poslední.

7. Vyhněte se večerním prohlídkám.

Pokud je to možné, dělejte prohlídky raději za denního světla. Zájemci chtějí vidět výhledy z oken a prohlédnout si okolí. Pro některé zájemce však může být časově nemožné stihnout prohlídky přes pracovní týden za denního světla, speciálně v zimních měsících. Proto nezapomeňte na termíny prohlídek i v sobotu nebo neděli.

8. Nezapomeňte do transakce zapojit třetí stranu, notářskou úschovu.

Podařilo se vám najít kupce? Super, prodej ale zdaleka nekončí. Po vyhledání kupce a slovním potvrzení podmínek prodeje následuje právní zastřešení a pojištění obchodu. Pokud si prodej řešíte sami bez realitní kanceláře, nezapomeňte pro bezpečnost celé transakce zapojit třetí stranu, uschovatele kupní ceny, ideálně notáře. Kontaktujte notáře a dohodněte se na tzv. notářské úschově pro složení rezervačního poplatku i kupní ceny. Jde o běžný postup při prodeji a je zcela bez rizika.

9. Nezapomeňte se předem informovat na ukončení smluv s poskytovateli energií, internetu či televize.

Před prodejem nemovitosti doporučuji prostudovat všechny podepsané smlouvy s poskytovateli energií (elektřina, plyn), internetu, kabelové televize, atd,. Doba trvání smluv u poskytovatelů energií se obvykle automaticky prodlužuje o dalších 12 měsíců. Naštěstí u většiny velkých solidních firem (ČEZ, PRE) stačí při prodeji nemovitosti doložit kupní smlouvu a list vlastnictví potvrzující prodej nemovitosti a poskytovatel energie vám umožní ukončit smlouvu bez sankce. Bohužel už jsem se setkal i s případem, kdy prodávající nemohl převést smlouvu u prodávané nemovitosti na jinou adresu, protože se stěhoval do podnájmu a zároveň se nový majitel rozhodl využívat služby s jiným poskytovatelem energií. I po předložení kupní smlouvy a listu vlastnictví potvrzujících prodej nemovitosti, poskytovatel energií od prodávajícího požadoval zaplacení sankce ve výši 4.000,- Kč za předčasné ukončení smlouvy (poskytovatel energie argumentoval tím, že prodávající před prodejem nemovitosti nezaslal požadovaný formulář pro ukončení smlouvy a možnost vymáhání sankce za předčasné ukončení smlouvy byla definovaná v podepsané smlouvě). Doporučuji proto se ještě před začátkem prodeje nemovitosti informovat u poskytovatelů energií a dalších služeb k bytu na způsoby ukončení smluv.

__

Pokud se vám článek líbí, klidně ho pošlete vašim známým a co vás v něm nejvíce zaujalo a nebo s čím třeba nesouhlasíte, mi napište emailem na „gustav.rotling@probereality.cz“.

 

Gustav Rötling
Prodejem nemovitostí posedlý realitní makléř s 12ti letou praxí a s vášní pro online marketing. Autor e-booku „7 kroků pro výhodný a rychlý prodej nemovitosti“. Pomáhá svým klientům prodávat nemovitosti tak, aby prodali výhodně a v krátké době. Zpracovává taky odhady nemovitostí online, které jsou pro majitelé zdarma.

Odhad ceny bytu zdarma

  1.  Klikněte na tlačítko "Získat odhad zdarma".
  2.  Do formuláře vepište požadované údaje.
  3.  Odešlete formulář ke zpracování.
  4.  Do jednoho pracovního dne vám report s prodejní cenou pošlu na e-mail.

Chci prodat nemovitost za nejlepší cenu, rychle a bezpečně

Pokud uvažujete o prodeji nemovitosti a chcete prodat za nejlepší cenu, rychle a bezpečně, tak vyplňte tento krátký formulář. Brzy se vám ozvu.

      Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.