REALITNÍ MAKLÉŘ S 18 LETOU PRAXÍ

7 chyb při prodeji nemovitosti a doporučení, jak jim můžete předejít

Rozhodli jste se prodat svůj dům či byt a z inzerce vám chodí zástupy zájemců. A za pár dnů máte kupce 👍. Tak to byla pohoda, že. Nenechte se však oklamat zdánlivě snadným průběhem prodeje. Kupující vám nemusí říct, že prodáváte pod cenou 😁

A teď vážně:

Pokud plánujete prodat svou nemovitost co nejvýhodněji a bezpečně, připravil jsem pro vás seznam 7 nejčastějších chyb, které se při prodeji nemovitostí dělají, společně s doporučeními, jak těmto chybám předejít.

1. Nesprávné nastavení ceny

Stanovení optimální ceny je klíčovým krokem pro úspěšný prodej nemovitosti. Přeskočíte-li tento krok, může se stát, že buď přestřelíte s cenou a po šesti měsících nemáte stále žádného zájemce, nebo naopak zbytečně podhodnotíte cenu a hned následující den uzavřete rezervaci (a následně litujete, že jste nezkusili vyšší cenu).

Seriózní kupci pravidelně sledují nové nabídky na trhu, a proto je první měsíc inzerce klíčový, protože právě v té době se objevují nejvážnější zájemci o vaši nemovitost.

Proto je důležité stanovit optimální cenu nemovitosti hned na začátku prodeje. Pro zjištění optimální tržní ceny můžete použít odhad optimální ceny ZDARMA .

2. Nemovitost není připravena na prodej

Příprava nemovitosti na prodej je dalším důležitým krokem pro úspěšný prodej spolu se správným stanovením ceny.

Při prohlídkách by měla být vaše nemovitost čistá, uklizená a interiér vkusně uspořádaný. Pokud je potřeba, proveďte drobné kosmetické úpravy.

Nově vymalované zdi mají ohromující účinek, zejména v bílé barvě, která vytváří dojem čistoty a zvětšuje prostor. Pro světlejší místnosti zas pomůžou odstíny světle šedé.

Odstraňte nehezké skvrny a opravte nebo vyměňte vše, co by potenciální zájemce mohlo odradit. Samozřejmě nemusíte opravovat úplně všechno nebo kupovat například novou kuchyňskou linku, protože investice by se vám pravděpodobně nemusela vrátit.

Také je vhodné odstranit osobní prvky z nemovitosti. Chcete, aby si zájemci na prohlídce dokázali představit, že už v nemovitosti bydlí. Proto schovávejte rodinné fotografie, osobní věci a další prvky.

V ideálním případě můžete svěřit přípravu nemovitosti do rukou interiérového designéra. Protože nově a vkusně vypadající nemovitost najde svého kupce rychleji a prodá se za vyšší cenu.

3. Málo efektivní inzerce

Většina lidí, kteří se rozhodnou prodat nemovitost sami, často má problém s nedostatečně atraktivními fotografiemi a málo efektivní inzercí.

Nepřipraví nemovitost dostatečně pro fotografování a výsledkem jsou nezajímavé snímky, často pořízené pomocí mobilního telefonu nebo levného fotoaparátu.

Většinou se omezují na inzerování na jednom nebo dvou realitních serverech, které se navíc specializují na služby pro samoprodejce. Potenciální kupci, kteří na těchto místech hledají, mají často jako prioritu nízkou cenu a chtějí ušetřit na provizi realitní kanceláři.

Pokud však chcete prodat nemovitost za nejlepší cenu, je nutné oslovit co nejvíce potenciálních kupců a inzerovat i na velkých realitních serverech, které umožňují inzerci jak jednotlivcům, tak i realitním kancelářím.

4. Na prohlídce je přítomen majitel

Pro potenciální zájemce o koupi je příjemnější, když majitel není přítomen během prohlídky. Proč? Protože při prohlídkách bez přítomnosti majitele se potenciální zájemci cítí uvolněnější a mohou mezi sebou otevřeněji komunikovat.

Lépe si tak dokážou představit, jak by se v dané nemovitosti cítili. Pokud vás zastupuje realitní makléř, není vhodné účastnit se prohlídek.

Pokud stále bydlíte ve prodávané nemovitosti a musíte zůstat doma nebo si přejete být přítomni během prohlídek, je vhodné přenechat veškerou komunikaci se zájemci realitnímu makléři.

5. Vyhněte se večerním prohlídkám

Pokud je to možné, přednostně pořádejte prohlídky za denního světla. Potenciální zájemci se zajímají o výhledy z oken a rádi si prohlédnou okolí, které ve tmě nemusí působit příjemně.

Tip: Začněte prohlídku ukázkou nejhezčích místností. Méně zajímavé prostory, jako je toaleta, sklep nebo garáž, ponechte na konec.

6. Nezapomeňte na advokátní či notářskou úschovu

Po nalezení kupce a potvrzení podmínek prodeje je důležité zajistit právní zajištění a pojištění obchodu.

Pokud se rozhodnete prodat nemovitost sami bez pomoci realitní kanceláře, je důležité pro zajištění bezpečnosti celé transakce kontaktovat notáře nebo advokáta. S nimi se dohodněte na smlouvě o úschově kupní ceny a listin. Tato smlouva zajistí, že kupní cena a potřebné dokumenty budou správně zajištěny a chráněny.

7. Nezapomeňte se předem informovat na ukončení smluv s poskytovateli energií, internetu či televize

Doba trvání smluv s poskytovateli energií se obvykle automaticky prodlužuje o dalších 12 měsíců, pokud smlouvu včas neukončíte.

Proto doporučuji před prodejem nemovitosti kontaktovat poskytovatele energií a dalších služeb a dohodnout se na způsobu ukončení smluv, aby vám nevznikly zbytečné sankce za předčasné ukončení.

Při předání nemovitosti nezapomeňte zaznamenat stavy měřidel médií, abyste se vyhnuli nejasnostem při vyúčtování energií.

Prodej nemovitosti může být náročný, avšak s odpovídající přípravou a spoluprací se zkušeným realitním makléřem můžete předejít těmto chybám a maximalizovat své šance na úspěšný prodej.

Ing. Gustav Rötling
Gustav je zkušený realitní makléř pracující v renomované realitní kanceláři Probe Reality. V oblasti realitního zprostředkování se pohybuje již od roku 2006 a za tu dobu získal bohaté zkušenosti a mnoho spokojených klientů. Specializuje se na prodej a pronájem nemovitostí na Berounsku a v Praze a okolí.

Odhad ceny nemovitosti zdarma

Neprodávejte svou nemovitost pod cenou a zjistěte do 24 hodin, kolik peněz prodejem získáte. 

  1. Klikněte na tlačítko "Získat odhad zdarma".
  2. Vyberte formulář do kterého pak vepíšete požadované údaje.
  3. Odešlete formulář ke zpracování.
  4. A do jednoho pracovního dne vám report s prodejní cenou pošlu na e-mail.

Stáhněte si e-book
"7 kroků, jak prodat nemovitost výhodně a bezpečně"

Co se v e-booku dočtete:

 

  • zjistíte, jak správně nastavit prodejní cenu nemovitosti, abyste z prodeje získali maximum,
  • budete vědět, jakou chybu již na začátku prodeje dělá většina samoprodejců a jak tomu můžete předejít, 
  • zjistíte, jak připravit nemovitost k prodeji, abyste oslovili co nejvíce zájemců a nemovitost tak mohli prodat co nejvýhodněji,
  • porozumíte, proč většina samoprodejců nakonec prodá levněji, než s pomocí profesionálního makléře,
  • a mnoho dalšího.