Gustav Rötling - realitní makléř pro Prahu a Berounsko

Které měsíce v roce jsou pro prodej nemovitosti nejlepší?

Pokud prodáváte nemovitost a začnete s inzercí ve správnou dobu, tak budete mít větší šanci najít kupce rychleji a prodat za vyšší cenu. V tomto článku se dočtete, které měsíce v roce jsou pro inzerci domu či bytu nejefektivnější.

Kdy je tedy nejlepší doba pro inzerci domu či bytu?

Tak tady je odpověď .. Nejlepší měsíce v roce pro inzerci prodeje domu či bytu jsou obecně duben a květen a pak konec srpna, září a říjen.

Proč právě tyto měsíce?

Pro stanovení ideální doby inzerce domu či bytu je teoreticky možné brát v úvahu tyto 3 vlivy:

 • roční období
 • pohyb úrokových sazeb
 • růst nebo pokles míry nezaměstnanosti

Míra nezaměstnanosti je sice neustále v pohybu ale její plynulý růst či pokles má v časovém horizontu jednoho roku na prodej nemovitosti zanedbatelný vliv.

A co úrokové sazby?

Zájem o hypotéky sice nepovoluje, ale po několikaměsíčním zlevňování úrokových sazeb začali některé banky hypotéky zdražovat. Sazby již zvýšily např. Moneta Money Bank, mBank, UniCredit Bank a i skupina ČSOB. Vyplatí se proto, pokud je to možné, zafixovat si úrokovou sazbu na delší období.  Zdražování hypoték je zatím ale mírné, a to o 0,1 až 0,2 procentního bodu.

Pokud budeme tedy hledat ideální měsíce pro inzerci nemovitosti v rámci jednoho roku, tak roční období a pohyb úrokových sazeb budou mít největší vliv.

Ze zjištěných informací z katastru nemovitostí z velkých měst (Praha, Brno a Plzeň) jsou každoročně největší počty podaných kupních smluv na katastr v měsících červen a prosinec.

Podání kupní smlouvy na katastr probíhá obvykle jeden až dva měsíce po podpisu rezervační smlouvy, co znamená, že nejvíce rezervací v roce se uskutečňuje v dubnu a květnu a pak v říjnu a listopadu.

Pokud je prodejní cena prodávané nemovitosti stanovená správně, tak podpis rezervace s budoucím kupcem nastane obvykle do jednoho až dvou měsíců od vložení inzerátu na trh.

Z těchto úvah a postupného zdražování hypoték pak podle mého názoru vyplývá, že ideální dobou v tomto roce pro inzerci prodeje domu či bytu z pohledu ročního období a úrokových sazeb budou měsíce duben a květen.

Prodej nemovitosti v době letních dovolených

Teoreticky by se dalo říct, že slunečné počasí, dlouhé letní dny, školní prázdniny a více volného času na prohlídky jsou ideálními podmínkami na prodej nemovitosti.

Samozřejmě, léto je také obdobím, kdy si většina lidí bere dovolenou, jsou na chalupách, nebo u moře. Pokud k tomu přičteme tropické teploty, které neumožňují pohodlné prohlídky, tak v letních měsících očekávejte pokles zájemců o návštěvy nemovitostí.

Ovšem prodáváte-li nemovitost určenou k rekreaci, nacházející se mimo město, v přírodě a u vody, tak letní měsíce jsou pro inzerci ideální.

A co zimní měsíce?

Studené zimní počasí a krátké dny (brzy se stmívá) nepomáhají prodejům. Pokud tedy plánujete prodej domu či bytu začátkem roku, tak raději s inzercí vyčkejte na konec března či začátek dubna.

Stručné shrnutí

Ideální doba pro inzerci prodeje rezidenčních nemovitostí obecně začíná koncem března a končí začátkem listopadu. V červenci a v první půlce srpna, tedy v hlavní vlně letních dovolených počet zájemců o prohlídky trochu klesne (neplatí pro nemovitosti určené k rekreaci), ovšem koncem srpna a začátkem školního roku se realitní trh opět probere.

Z důvodu postupného zdražování hypoték ale vyplývá, že ideální dobou v tomto roce pro inzerci prodeje domu či bytu budou podle mého názoru měsíce duben a květen.

Pokud se vám článek líbil, klikněte na „To se mi líbí“ a můžete článek i sdílet.

Gustav Rötling
Prodejem nemovitostí posedlý realitní makléř s 15 letou praxí. Autor e-booku „7 kroků k úspěšnému prodeji nemovitosti“. Pomáhá svým klientům prodávat nemovitosti tak, aby prodali výhodně a bezpečně. Zpracovává taky online odhady nemovitostí zdarma.

Odhad ceny bytu zdarma

Neprodávejte svůj byt pod cenou a zjistěte do 24 hodin, kolik peněz prodejem získáte. 

 1. Klikněte na tlačítko "Získat odhad zdarma".
 2. Do formuláře vepíšete požadované údaje.
 3. Odešlete formulář ke zpracování.
 4. A do jednoho pracovního dne vám report s prodejní cenou pošlu na e-mail.

E-book
"7 kroků, jak prodat nemovitost výhodně a bezpečně"

Co se v e-booku dočtete:

 • Zjistíte, jak správně nastavit prodejní cenu nemovitosti, abyste z prodeje získali maximum.
 • Budete vědět, jakou chybu již na začátku prodeje dělá většina samoprodejců a jak tomu můžete předejít. 
 • Zjistíte, jak připravit nemovitost k prodeji, abyste oslovili co nejvíce zájemců a nemovitost tak mohli prodat co nejvýhodněji.
 • Porozumíte, proč většina samoprodejců nakonec prodá levněji, než s pomocí profesionálního makléře.
 • A mnoho dalšího.

E-book ZDARMA
7 kroků, jak prodat nemovitost výhodně a bezpečně

Domluvte si nezávaznou konzultaci ohledně prodeje nemovitosti

Vyplňte tento krátký formulář, zavolám Vám a nezávazně s Vámi proberu postup prodeje nemovitosti s cílem získat za prodej nejlepší cenu.

      Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů.